Brązowe jaja znikną z polskich sklepów? "Białe kury mają większy potencjał"

Brązowe jaja znikają ze sklepowych półek w Niemczech. Jeszcze dekadę temu stanowiły większość, teraz to zaledwie 30 proc. - podaje Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Jaj. W Polsce białe jaja kojarzą się z niską jakością produktów ze Wschodu, tymczasem na świecie to już prawdziwy trend. Czy dotrze on także do polskich sklepów?

Producenci rezygnują z brązowych jaj i za kilka lat mogą zniknąć one z niemieckich supermarketów - podaje portal finanse.wp.pl. Za ich ciemniejszy kolor odpowiada rodzaj paszy, którą są karmione kury oraz konkretne rasy zwierząt. 

W Niemczech coraz mniej brązowych jaj

Według niemieckiej organizacji zasada jest prosta - ciemne kury znoszą ciemne jaja, a białe kury - białe jaja. I choć jaja różnią się kolorem, to jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), są równoważne pod względem wartości odżywczych, będąc przede wszystkim źródłem wysokiej jakości białka.

Reklama

Jak się okazuje, w Niemczech już to wiedzą, a pochodzenie i kolor jajka dla niemieckich klientów ma coraz mniejsze znaczenie, przez co niemieccy hodowcy coraz częściej przechodzą na hodowlę białych kur.

- Już teraz jest coraz mniej brązowych jaj, wkrótce prawdopodobnie nie będzie ich wcale - powiedział Henner Schoenecke, przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj, cytowany przez portal. 

Na niemieckim rynku przewagę mają już jajka o jasnej skorupce. Jednak zaledwie dekadę temu stanowiły one zaledwie 30 proc. wszystkich jaj sprzedawanych w sklepach - wynika z danych Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj. 

Polacy nie są przekonani do białych jaj

W Polsce jednak sytuacja jest zgoła odmienna. U nas to brązowe jaja dominują - w 2023 roku stanowiły 72,3 proc. całego rynku. W tym roku widać tendencję wzrostową - ich produkcja wynosi obecnie 84,9 proc. 

"W Polsce do produkcji jaj spożywczych hodowcy najczęściej wykorzystują kury znoszące jaja brązowe lub kremowe. Związane jest to z preferencjami konsumentów, którzy częściej wybierają jaja brązowe od białych" - wyjaśnia Krajowa Rada Drobiarstwa (KRD), w odpowiedzi dla finanse.wp.pl.

Wpływ na sceptycyzm Polaków do jaj o białej skorupce mają przede wszystkim doświadczenia z przeszłości.

"Dawniej jaja spożywcze o białej skorupie były sprowadzane zza wschodniej granicy Polski i były łączone ze złą jakością w rozumieniu ich przydatności do spożycia (wykorzystanie w żywieniu kur niosek mączek, w tym mączek rybnych oraz kwestie dotyczące ich terminu przydatności do spożycia)" - dodaje KRD.

Białe kury mają większy potencjał genetyczny

Dlaczego zatem w Niemczech coraz częściej sięgają po białe jaja? Jak tłumaczą niemieccy producenci, białe kury mają "większy potencjał genetyczny". Wszystko dlatego, że "żyją dłużej i dłużej niosą jaja"

Do tego - jak zaznaczają polscy wytwórcy - produkcja jaj spożywczych o brązowej barwie skorupy jest nawet o około 2-2,5 proc. droższa od produkcji jaj białych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jaja | kura | hodowca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »